Двудневен туристически пакет “Марцианопол -  животът в древния град” –античен фестивал гр. Девня

  • Продължителност:  2 (два) дни.
  • Сезонност: юли 2024 г.
  • Пакетът е насочен към български и чуждестранни туристи с интерес към античната култура и история.
  • Предварителна подготовка: Подходящ за индивидулани туристи и групи от всякакви възрасти. Не се изисква специална екипировка или умения от страна на участниците. Беседите, демонстрациите и участието в работилниците се извършва по предварителна уговорка.

Ден 1


Пристигане в гр. Девня – ексурзоводска беседа за историята на града и неговите забележителности.


Беседа за създаването на античния град Марцианотпол, на мястото на днешния град Девня, съхраняващ едни от най-добре запазените експонати на античното мозаечно изкуство в България. – Марцианопол бил изграден на мястото на старо тракийско селище при девненските извори, след Втората дакийска война (завършила през 106г), от Марк Улпий Траян (98-117г). Предполага се, че императорът е кръстил града в чест на сестра си Марция. Според надписи на преторианци, открити в Рим, градът носил и бащиното име на императора – Ulpius (Ulpia Marcianopolis. След основаването си градът се превърнал във важен стратегически център. Марцианопол достигнал висок икономически и културен разцвет по време на династията на Северите (193-235г), когато сякъл и свои бронзови монети.


Посещение на един от най-атрактивните антични фестивали в България –  “Марцианопол. Животът в древния град”. Място на провеждане Антимчен амфитеатър, кв. Река Девня.


Представяне на групите и тяхното снаряжение, римски легион, пазар на роби и гладиатори, лагерни дейности и демонстрация на древни занаяти, голямата битка за Марцианопол, римска сватба, факелно шествие. Участие на публиката в различни игри, лотарии и концерт. Базар на местни стоки. 

Настаняване в мястото за нощувка в района на гр. Девня.

Възможност за организиран обяд и вечеря.



Ден 2


Закуска в мястото за настаняване.


Разходка до карстовите извори, разположени в подножието на възвишението Голям Кайряк североизточно от центъра наг рада, до кв. Река девня. - Девненски извори са най-големите карстови извори в България. Те са около 30 на брой. Най-красивият е малкият Хавуз, наричан още Вълшебният. Около него е построена елипсовидна стена, висока около 4-5 м. Водата на Девненските извори не замръзва през зимата. Дебитът и се влияе слабо от сезонните промени на климата. Всяка секунда извират до 3500 литра вода, образуващи по-големи и по-малки поточета, които съединени образуват река Девня.


Обяд


Посещение на природния феномен Побити камъни -  Край девненския квартал “Повеляново” на север от Белославското езеро и на 15 км. от гр. Варна, се намира чука Харманкя, на чийто източен склон се е оформила “каменна гора” - т.н. “Побити камъни”. Те представляват части от малката варненска пясъчно – чакълена пустиня – уникален феномен и ендемична за Европа. Някои от тези варовико–пясъчни образувания достигат близо 6 метра височина. В естествения си вид мащабните пространства с уникални ландшафти са разположени на обща площ 246,3 ха.  Цялата местност се състои от 14 групи каменни колони. По-известните групи са: Слънчевска, Централна, Кариера, Дренака, Страшимировска, Тетерлика, Белославска, Голям връх, Авренска поляна.


Отпътуване.






Двудневен туристически пакет “Непозната България”

  • Сезонност: най-подходящо време – пролет, лято, есен, зима.
  • Пакетът е насочен към български и чуждестранни туристи с интерес към българската култура и традиции.
  • Предварителна подготовка: Подходящ за индивидулани туристи и групи от всякакви възрасти. Не се изисква специална екипировка или умения от страна на участниците. Беседите, демонстрациите и участието в работилниците се извършва по предварителна уговорка.


Ден 1


Посещение на село Кипра – Екскурозводска беседа за района на селото.

Кипра е дума от народния език и означава "жена с изящна, еластична, кръшна фигура". На изток от село Кипра в полите на Франгенското плато е съществувало селище от каменно-медната епоха, а на самото плато на северозапад от селото е разположен тракийски некропол от V в. пр.Хр.  Свидетелството за него са откритите четири оброчни релефа, посветени на тракийския бог-конник Херос.

Посещение на етнографска къща-музей от XIX в. и на църквата “св. Георги Победоносец”.

Етнографската експозиция е уредена през 1992 г. Тя разполага с около 200 експоната, свързана с бита и културата на населението в с. Кипра и Девненския край - тъкачен стан, дараци, чекръци, уреди за месене и печене на хляб, софри, люлка за бебе, мебели за уредба на селски дом от началото на ХХ век, тъкани, носии, аксесоари и др.

Обяд – дегустация на традиционни български ястия и местни вина от района.

Пристигане в гр. Девня – ексурзоводска беседа за историята на града и неговите забележителности.

Беседа за създаването на античния град Марцианотпол, на мястото на днешния град Девня, съхраняващ едни от най-добре запазените експонати на античното мозаечно изкуство в България.

Марцианопол бил изграден на мястото на старо тракийско селище при девненските извори, след Втората дакийска война (завършила през 106г), от Марк Улпий Траян (98-117г). Предполага се, че императорът е кръстил града в чест на сестра си Марция. Според надписи на преторианци, открити в Рим, градът носил и бащиното име на императора – Ulpius (Ulpia Marcianopolis. След основаването си градът се превърнал във важен стратегически център. Марцианопол достигнал висок икономически и културен разцвет по време на династията на Северите (193-235г), когато сякъл и свои бронзови монети.

Посещение на музея на мозайките

Музеят изграден върху част от античните основи на сграда с мозайки, построена в края на III - началото на IV век (времето на Константин I Велики), част от античния и ранновизантийски град Марцианопол. Обектът е включен в 100 теристически обекти на България.

Разходка до карстовите извори, разположени в подножието на възвишението Голям Кайряк североизточно от центъра наг рада, до кв. Река девня.

Девненски извори са най-големите карстови извори в България. Те са около 30 на брой. Най-красивият е малкият Хавуз, наричан още Вълшебният. Около него е построена елипсовидна стена, висока около 4-5 м. Водата на Девненските извори не замръзва през зимата. Дебитът и се влияе слабо от сезонните промени на климата. Всяка секунда извират до 3500 литра вода, образуващи по-големи и по-малки поточета, които съединени образуват река Девня.

Настаняване в мястото за нощувка в района на община Девня.

Вечеря  – възможност за организиране на традиционна българска вечеря.


Ден 2


Закуска в мястото за настаняване.

Пристигане в с. Падина  – посещение на етнографската сбирка с екскурзоводска беседа за историята и забележителностите на селото.

Китното селце разположено в малка живописна падина, недалеч от Варненското езеро впечатлява с малките си очарователни забележителности. -  в центъра се намира каменна скруптора  жътварката, вдясно от нея е църквата Свето Възнесение Господне, в близост на високия хълм е разположен и параклиса на селото.

Разходка до параклиса  на село Падина.

Обяд – възможност за организиран обяд във Вила Марциана, намираща се в центъра на село Падина, разполагаща с луксозен ресторант в духа на неокласицизма.

Посещение на природния феномен Побити камъни

Край девненския квартал “Повеляново” на север от Белославското езеро и на 15 км. от гр. Варна, се намира чука Харманкя, на чийто източен склон се е оформила “каменна гора” - т.н. “Побити камъни”. Те представляват части от малката варненска пясъчно – чакълена пустиня – уникален феномен и ендемична за Европа. Някои от тези варовико–пясъчни образувания достигат близо 6 метра височина. В естествения си вид мащабните пространства с уникални ландшафти са разположени на обща площ 246,3 ха.  Цялата местност се състои от 14 групи каменни колони. По-известните групи са: Слънчевска, Централна, Кариера, Дренака, Страшимировска, Тетерлика, Белославска, Голям връх, Авренска поляна.

Отпътуване.

Еднодневен туристически пакет “Великденски празник” – гр. Девня

  • Продължителност:  1 (един) ден.
  • Сезонност: май 2024 г.
  • Пакетът е насочен към български и чуждестранни туристи с интерес към българската култура и традиции.
  • Предварителна подготовка: Подходящ за индивидулани туристи и групи от всякакви възрасти. Не се изисква специална екипировка или умения от страна на участниците. Беседите, демонстрациите и участието в работилниците се извършва по предварителна уговорка.

Ден 1 

Пристигане в гр. Девня – ексурзоводска беседа за историята на града и неговите забележителности.

Беседа за създаването на античния град Марцианопол, на мястото на днешния град Девня, съхраняващ едни от най-добре запазените експонати на античното мозаечно изкуство в България. - Марцианопол бил изграден на мястото на старо тракийско селище при девненските извори, след Втората дакийска война (завършила през 106г), от Марк Улпий Траян (98-117г). Предполага се, че императорът е кръстил града в чест на сестра си Марция. Според надписи на преторианци, открити в Рим, градът носил и бащиното име на императора – Ulpius (Ulpia Marcianopolis. След основаването си градът се превърнал във важен стратегически център. Марцианопол достигнал висок икономически и културен разцвет по време на династията на Северите (193-235г), когато сякъл и свои бронзови монети.

Посещение на “Великденски празник”  – участие в игри и атрактивни съревнования като  бой с яйца и конкурс за най-хубав козунак, празничен концерт.

Обяд – възможност за организиран обяд.

 

 

Разходка до карстовите извори, разположени в подножието на възвишението Голям Кайряк североизточно от центъра наг рада, до кв. Река девня. - Девненски извори са най-големите карстови извори в България. Те са около 30 на брой. Най-красивият е малкият Хавуз, наричан още Вълшебният. Около него е построена елипсовидна стена, висока около 4-5 м. Водата на Девненските извори не замръзва през зимата. Дебитът и се влияе слабо от сезонните промени на климата. Всяка секунда извират до 3500 литра вода, образуващи по-големи и по-малки поточета, които съединени образуват река Девня.

Възможност за посещение на природния феномен Побити камъни -  Край девненския квартал “Повеляново” на север от Белославското езеро и на 15 км. от гр. Варна, се намира чука Харманкя, на чийто източен склон се е оформила “каменна гора” - т.н. “Побити камъни”. Те представляват части от малката варненска пясъчно – чакълена пустиня – уникален феномен и ендемична за Европа. Някои от тези варовико–пясъчни образувания достигат близо 6 метра височина. В естествения си вид мащабните пространства с уникални ландшафти са разположени на обща площ 246,3 ха.  Цялата местност се състои от 14 групи каменни колони. По-известните групи са: Слънчевска, Централна, Кариера, Дренака, Страшимировска, Тетерлика, Белославска, Голям връх, Авренска поляна.


Отпътуване.

Еднодневен туристически пакет “Марцианопол – античен град на извори и мозайки”



    Продължителност:  1 (един) ден.


    Сезонност: Целогодишно. Всеки делничен ден, съобразно работното време на музеите.


    Пакетът е насочен към български и чуждестранни туристи с интерес към българската култура и традиции.



    Предварителна подготовка: Подходящ за индивидулани туристи и групи от всякакви възрасти. Не се изисква специална екипировка или умения от страна на участниците. Беседите, демонстрациите и участието в работилниците се извършва по предварителна уговорка.


Ден 1 

Пристигане в гр. Девня – ексурзоводска беседа за историята на града и неговите забележителности. 

Беседа за създаването на античния град Марцианопол, на мястото на днешния град Девня, съхраняващ едни от най-добре запазените експонати на античното мозаечно изкуство в България. - Марцианопол бил изграден на мястото на старо тракийско селище при девненските извори, след Втората дакийска война (завършила през 106г), от Марк Улпий Траян (98-117г). Предполага се, че императорът е кръстил града в чест на сестра си Марция. Според надписи на преторианци, открити в Рим, градът носил и бащиното име на императора – Ulpius (Ulpia Marcianopolis. След основаването си градът се превърнал във важен стратегически център. Марцианопол достигнал висок икономически и културен разцвет по време на династията на Северите (193-235г), когато сякъл и свои бронзови монети.

Посещение на музея на мозайките - Музеят изграден върху част от античните основи на сграда с мозайки, построена в края на III - началото на IV век (времето на Константин I Велики), част от античния и ранновизантийски град Марцианопол. Обектът е включен в 100 теристически обекти на България.

Разходка до карстовите извори, разположени в подножието на възвишението Голям Кайряк североизточно от центъра наг рада, до кв. Река девня. - Девненски извори са най-големите карстови извори в България. Те са около 30 на брой. Най-красивият е малкият Хавуз, наричан още Вълшебният. Около него е построена елипсовидна стена, висока около 4-5 м. Водата на Девненските извори не замръзва през зимата. Дебитът и се влияе слабо от сезонните промени на климата. Всяка секунда извират до 3500 литра вода, образуващи по-големи и по-малки поточета, които съединени образуват река Девня.


Обяд – възможност за организиран обяд във Вила Марциана, намираща се в центъра на село Падина, разполагаща с луксозен ресторант в духа на неокласицизма.

Посещение на природния феномен Побити камъни -  Край девненския квартал “Повеляново” на север от Белославското езеро и на 15 км. от гр. Варна, се намира чука Харманкя, на чийто източен склон се е оформила “каменна гора” - т.н. “Побити камъни”. Те представляват части от малката варненска пясъчно – чакълена пустиня – уникален феномен и ендемична за Европа. Някои от тези варовико–пясъчни образувания достигат близо 6 метра височина. В естествения си вид мащабните пространства с уникални ландшафти са разположени на обща площ 246,3 ха.   Цялата местност се състои от 14 групи каменни колони. По-известните групи са: Слънчевска, Централна, Кариера, Дренака, Страшимировска, Тетерлика, Белославска, Голям връх, Авренска поляна.   

Отпътуване.